Monitorování spotřeby je pro vlastníka FVE důležité. Proč tedy není v místě instalace každé fotovoltaické elektrárny elektroměr neboli smartmeter?
Ve většině případů firmy, které se specializují na instalace FVE, automaticky neinstalují „chytrý elektroměr“ v místě instalace.
Jestliže v objektu není smartmeter nainstalovaný, tak je z dostupných informací možné získat pouze informace o výrobě elektrárny. Informace o spotřebě objektu a o přetocích do distribuční sítě však nejsou k dispozici a není tedy možné výrobu, vzhledem ke spotřebě, nějakým způsobem optimalizovat.
Pokud jsou instalovány hybridní střídače, tak je smartmeter instalován vždy, protože podle smartmeteru a případných přetoků do sítě se řídí nabíjení instalované baterie.
V případě pouze síťových střídačů (On-Grid), většinou vyšších výkonů, je smartmeter instalován jen ve velmi málo případech. Přitom investice do smartmeteru, v ceně několika málo tisícikorun, by se v celkové velikosti instalace jistě ztratila.
Jestliže není nainstalován v objektu smartmeter, tak jsou dostupné informace pouze o výrobě (viz obrázek výše).
Pokud je smartmeter nainstalován, tak je již možné s daty pracovat. V grafu (viz obrázek výše) je vidět nejen výroba elektrárny (žlutá plocha), ale také spotřeba celého objektu (modrá křivka) a případné přetoky do distribuční sítě (šedá plocha).
V systému SolarPilot je možné jednotlivé hodnoty, o výrobě, spotřebě a případných přetocích, zobrazit i samostatně (viz na grafu s přetoky výše).
V systému jsou k dispozici i historická data o spotřebě objektu ze sítě (elektřina, která se musela nakoupit), ale i o množství energie dodané do sítě (přetoky).
Dostupné jsou přehledně v systému i informace o zatížení jednotlivých fází (viz obrázek výše).
Proč není elektroměr u každé elektrárny a jak to vyřešit?
Jak jsme již psali výše, tak u hybridních střídačů s instalovanou baterií je smartmeter instalován vždy, u síťových (On-Grid) málokdy.
Důvodů absence smartmeteru u elektrárny může být více – vidina většího zisku, lenost instalačních firem a nebo také technické problémy a překážky, které připojení smartmeteru brání. Může jít například o nemožnost spojit zařízení přes RS-485, protože je port již obsazen nebo samotný střídač komunikaci se smartmeterem nepodporuje.
S řídící jednotkou systému SolarPilot je možné měření spotřeby i výroby vyřešit několika způsoby:
Připojení ke střídači
Elektroměr (smartmeter) je připojen ke střídači a řídící jednotka SolarPilot čte data ze střídače včetně informací o spotřebě.
Připojení k systému SolarPilot
Elektroměr (smartmeter) je připojen prostřednictvím RS-485 k řídící jednotce SolarPilot, která čte informace o výrobě ze střídače a informace o spotřebě z instalovaného elektroměru.
Všechna vyčtená data o výrobě a spotřebě se do systému SolarPilot zapíšou a jsou následně dostupná přes webové rozhraní v přehledných grafech a widgetech. Zobrazit si je můžete jak na počítači, tak i libovolném mobilním zařízení.
V některých případech může být střídač vzdálen od hlavní přípojky elektřiny a není možné spojit elektroměr (smartmeter) se střídačem nebo řídící jednotkou pomocí metalického kabelu pro připojení (RS-485).
Pokud je však v objektu dostupná datová síť (ethernet nebo Wi-Fi), tak je možné použít převodník, se kterým pak dokáže řídící jednotka SolarPilot komunikovat (viz obrázek níže).
Smartmeter je tedy důležitým zařízením pro zajištění efektivního provozu celého ekosystému elektrárny.
Neméně důležité je i správné rozložení zátěže na jednotlivé fáze, ale tomuto tématu se budeme věnovat v jiném článku.
Chcete-li pravidelně dostávat nové informace do vaší emailové schránky, přihlaste se k odběru newsletterů v dolní části této stránky.
Webové rozhraní systému SolarPilot, s reálně vyčtenými daty z fotovoltaických elektráren v provozu, si můžete vyzkoušet v demoverzi.